Новий ринок електроенергії: що змінилося з 1 липня 2019 року.

04.07.2019

 

 

 

Новий ринок електроенергії: що змінилося з 1 липня 2019 року.

З 1 липня 2019р. відповідно до вимог Закону «Про ринок електричної енергії» в Україні повноцінно запрацював новий ринок електроенергії.

     До впровадження нової моделі, ринок електроенергії в Україні працював за моделлю єдиного "котла": усі виробники продавали вироблену електроенергію Державному підприємству "Енергоринок" за встановленою державою ціною. Ці обсяги купували постачальники електричної енергії з метою перепродажу електричної енергії споживачам за встановленим регулятором тарифом (постачальники універсальної послуги) та/або вільними (договірними) цінами. За такої моделі отримані від споживачів гроші перераховувались ДП "Енергоринок", після чого вони розподілялися між виробниками та оператором мереж "Укренерго".
     Тарифи для споживачів визначалися за допомогою середньозваженого показника щогодинного споживання. Так, постачальники отримувала усереднений тариф незалежно від того, коли використовувалась електроенергія.
     За правилами нового ринку вартість електроенергії для постачальників електричної енергії залежить від обсягів споживання, графіків розрахунків, платіжної дисципліни та споживання в розрізі доби. В пікові години електроенергія дорожча, а вночі — дешевша. Закупівля електричної енергії постачальниками здійснюється безпосередньо у виробників електричної енергії за правилами проведення аукціонів. Тобто, вартість електричної енергії визначається попитом на ринку. Енергоємні споживачі в умовах нового ринку отримали можливість також здійснювати закупівлю електричної енергії безпосередньо у її виробників, за умови укладання всіх необхідних договорів, передбачених Правилами ринку.
     Виключення з нових правил стосуються лише забезпечення електричною енергією населення, для якого продовжує діяти пільгова ціна. При цьому, за умов нових правил повністю відмінено механізм компенсації втрат енергопостачальників від постачання електричної енергії побутовим споживачам.
     Для збереження пільгової ціни, використовується механізм забезпечення населення електричною енергією виробленою Державними Компаніями «Енергоатом» та «Укргідроенерго», вартість електроенергії яких є найнижчою в Україні.
     Враховуючи вилучення з ринку електроенергії найдешевшої частки виробленої електроенергії, очікується зростання вартості електричної енергії для не побутових споживачів на 15-30%.
     Більш детально про вартість електричної енергії, її складові, а також зміни в комерційних пропозиціях для не побутових споживачів, які діють з 01.07.2019 можливо ознайомитись на інших сторінках нашого сайту.

З повагою
ПрАТ "Харківенергозбут"